• Wyjazdy narciarskie w soboty
     • Wyjazdy narciarskie w soboty

      02.01.2019

      Zapraszamy na wyjazdy narciarskie w każdą sobotę stycznia. Proponujemy zajęcia szkoleniowe dla dzieci w wieku 7-14 lat w grupie początkującej i zaawansowanej.Zapewniamy:-przewóz busem-karnet-opiekę instruktorów-ciepły posiłek na stoku-sprzęt narciarski

      Pierwszy wyjazd 5 stycznia 2019 do Istebnej.Zapisy 730 474747. Koszt 150 zł.

    • Mikołaj 2018
     • Mikołaj 2018

      09.12.2018

      Jak co roku mikołaj czeka na nas pod Zakopanem. Tym razem spotkaliśmy się z nim w Małym Cichym.Podróż zaczęliśmy 5.12.1018 spod naszej szkoły. Po dotarciu na miejsce rozlokowaliśmy się i przygotowaliśmy do obiadu. Po zjedzeniu i małym odpoczynku udaliśmy się na sanki! Mimo, że śniegu nie było zbyt wiele, znaleźliśmy sposób na zimowe szaleństwo. Wybraliśmy się na stok. Naszym sprzętem były pontony, jabłuksza i inne ślizagające się sprzęty. Zjadom i śmiechom nie było końca. Jednak wieczorny mrok i głód po takich atrkacjach zmusił nas do powrotu. Po wzmacniającej i rozgrzewającej kolacji odbyła się dyskoteka. Ciężko było ją zakończyć, gdyż parkiet ciągle był pełny Następnego dnia zwiedziliśmy najsłynniejszą ulicę w Zakopanem- mowa tu oczywiście o Krupówkach. Był czas na kupowanie pamiątek, zwiedzanie i oscypki. Po powrocie, odpoczynku, obiedzie, wspólnych grach i zabwach, w kóncu zawitał do nas wyczekiwany gość- Mikołaj. Opowiedział nam o swojej podróży, zwyczajach, aż w końcu wyciągnął swoją listę grzecznych dzieci i... okazało się, że wszyscy na niej byliśmy Każdy z nas, łącznie z naauczycielami dostał arkonowsko- słodki prezent. Po pożegnaniu się z Mikołajem, ostatni wieczór pożegnaliśmy kolejną dyskoteką. Cieżko było nam opuszczac parkiet.Następnego dnia spakowaliśmy swoje bagaże, zjedliśmy śniadanie i niestety musieliśmy pożegnać się z malowniczym krajobrazem gór Niestety, wszystko co dobre szybko się kończy. Nie możemy jednka doczekać się kolejnego Mikołaja

    • Finał Szlachetnej Paczki
     • Finał Szlachetnej Paczki

      09.12.2018

      Okres świąteczny to czas szczególnej dobroci i życzliwości. Czas, w którym więcej czasu poświecamy myśleniu o innych i pomocy. Dla Arkona, pomimo całorocznego zaangażowania w rózne akcje charytatywne, czas ten był bardzo intensywny. Kolejny raz wzięliśmy udział w akcji "Szlachetna paczka". Nasza szoła, jak zawsze, stanęła na wysokości zadania. Wszyscy, i w bardzo szybkim czasie, zaangażowali się w zbiórkę rzeczy i pieniędzy, z których można było kupić wybranej dla nas rodzinie, np. lodówkę, czy bojler, zadbać o ich największe potrzeby, a dodatkowo spełnić ciche i nieśmiałe marzenia. Na tej akcji jednak się nie skończyło. Poszliśmy o krok dalej i zaopatrzyliśmy w paczki 13 osób z Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta, które są samotne i potrzebują dodatkowego wsparcia. Ich wdzięczność i radość była największym prezentem i nagrodą! Dodatkowo nie zapomnieliśmy o czworonożnych przyjaciołach i wsparliśmy schronisko w Chorzowie. Milusińscy dostali mnóstwo karmy, koców, ręczników, legowisk, a nawet przysmaków i drapaków. Ponad to klasa Sokołów wsparła zakład opiekuńczo- pielęgnaycjny w Częstochowie i jego małych mieszkańców. Ludzka życzliwość nie ma granic! Pamietajmy, że każdy, czy mały, czy duży, rodzina, czy osoby samotne, ludzie, czy zwierzeta, naprawdę KAŻDY zasługuje na pomoc, zrozumeinie, wsparcie, ale nie tylko materialne. Wystarczy chwila uwagi, rozmowy... Nie zapominajmy o tym, że największe dary kosztują najmniej.

     • Obchody Dnia Niepodległości: cz.1

      08.11.2018

       

      Trójkąt Trzech Cesarzy

                  Dnia 8 listopada 2018 r. klasa 4,5 i 6 wezmą udział w geograficzno-przyrodniczych  warsztatach terenowych z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości na terenie Trójkąta Trzech Cesarzy w Sosnowcu. Niektórzy uczniowie znają już to miejsce bo  odwiedzili je będąc na spływie kajakowym.

       A oto krótka historia tego niezwykłego zapomnianego miejsca:

      W pobliżu Sosnowca, Mysłowic i Jaworzna, u zbiegu Białej i Czarnej Przemszy, znajduje się miejsce  o historycznym znaczeniu, zwane „Trójkątem Trzech Cesarzy”. Stykały się tam granice Prus (później Cesarstwa Niemiec) oraz byłych terenów Rzeczypospolitej, które po rozbiorach znalazły się pod panowaniem Austrii i Rosji.  Miejsce to do zakończenia I wojny światowej było znane niemal w całej Europie. To tu przyjeżdżały wycieczki, po rzece pływały barki i dwa małe parostatki z których korzystali wycieczkowicze, tu mogli podziwiać wspaniałe widoki z wieży oraz robić zakupy w przygranicznych straganach.

                  Jak to miejsce wygląda dziś przekonają się wkrótce nasi uczniowie. W tym dniu zabieramy ze sobą zeszyty do przyrody i geografii, kiełbasę i chlebek na ognisko (zapewnia szkoła), herbatkę w termosie i…. w drogę.

      Wyjeżdżamy po pierwszej lekcji planowany powrót do szkoły na 5 lekcję.

     • Obchody 100-lecie odzyskania niepodległości w Siemianowicach Śląskich Zapraszamy wszystkich mieszkańców Siemianowic Śląskich do uczestnictwa w uroczystościach.

      08.11.2018

      Drodzy Uczniowie, Rodzice i Nauczyciele

      Jako szkoła będziemy uczestniczyli w uroczystościach związanych z obchodami 100-tnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości organizowanych przez Urząd Miasta w Siemianowicach Śląskich w sobotę 10 listopada. Zbiórka pod kościłem św. Krzyża o godzinie 17.50. Serdecznie zapraszam.

      Plan uroczystości:

      18.00 – Msza św. w kościele św. Krzyża

      ok. 19.00 – przemarsz ulicami miasta na Rynek Miejski pod Pomnik Powstańców Śląskich

      ok. 19.30 – główne uroczystości rocznicowe na Rynku Miejskim – ceremoniał wojskowy z udziałem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego i Orkiestry Policyjnej

      ok. 20.00 – Rynek Miejski – Koncert z okazji 100-tnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości.

       

      Uwaga! Jeśli zgodnie z zapowiedziami, ustawa zostanie podpisana przez prezydenta to 12 listopada 2018 r. będzie dniem wolnym od pracy. Będzie to dzień wolny od zajęć lekcyjnych i wychowawczych w naszej szkole.

    • Moja wielka piłkarska przygoda
     • Moja wielka piłkarska przygoda

      19.10.2018

      W zeszłą niedzielę wybrałem się z tatą na mecz Polska - Włochy.   Na miejscu dowiedziałem się, że to podwójna niespodzianka bo miałem uczestniczyć w eskorcie naszych piłkarzy na boisko. Na początku bardzo się denerwowałem, ponieważ nie wiedziałem jak mam się zachowywać, w szatni piłkarzy Pani, która się nami opiekowała wytłumaczyła nam jak się ładnie prezentować i kiedy śpiewać hymn. Po przebraniu w stroje piłkarskie zostaliśmy ustawieni w takim specjalnym tunelu, gdzie czekaliśmy na naszą drużynę. Każde dziecko wychodziło z innym piłkarzem,  ja wyprowadzałem Bereszyńskiego, ale i tak poznałem Lewandowskiego i BłaszczykowskiegoJ. Po odśpiewaniu hymnu wróciłem z resztą dzieci do szatni gdzie były moje ubrania, jak już wszyscy się przebraliśmy pani opiekunka zaprowadziła mnie do taty, z którym oglądałem cały mecz.  Ta niedziela była dniem, którego nie zapomnę do końca życia. 

    • Konwersacje w języku angielskim
     • Konwersacje w języku angielskim

      19.10.2018

       

      4 października odbyły się pierwsze zajęcia z Panem Christopherem Burns’em. Pan Burns pochodzi z Anglii. Na pierwszych zajęciach przedstawialiśmy się w sposób niezwyczajny. Zadanie było następujące na kartce mieliśmy wypisać trzy zdania o sobie. Dwa prawdziwe i jedno fałszywe. Oczywiście wszystko w języku angielskim. Każdy ocenia te zajęcia bardzo pozytywnie. Lekcje są luźne, ciekawe i jest na nich dużo śmiechu. Uczniowie w sposób spontaniczny i bardzo żywiołowy reagowali ma zajęcia jak i samego wykładowcę. Użyłabym nawet stwierdzenia, że jest to nauka przez śmiech. Pan Burns mówi bardzo wyraźnie, dlatego uważam, że każdy go świetnie zrozumie. Mi osobiście bardzo podobały się zajęcia. Mam nadzieję, że każdy wyniesie z nich jak najwięcej.    

       

        

     • Zbiórka dla bezdomnych psów i kotów

      19.10.2018

      Kółko dziennikarskie organizuję zbiórkę dla psów i kotów ze schroniska. Prosimy o przynoszenie karm, kocy (w tym makaron i ryż) poduszek, drożdży oraz zabawek;-) dla zwierząt. Wszystkie rzeczy przynosimy i składamy w sali numer 18 do Pani Nikol Wolszczak. Akcja trwa do końca listopada 2018.

    • Diablak
     • Diablak

      09.10.2018

      Diablak – relacja z wyprawy

                    W piątek 28 września grupa śmiałków  pojechała się na niesamowitą wyprawę, której celem było zdobycie Diablaka – szczytu, na którym według legend żył kiedyś sam diabeł.

                    O godzinie 16 zebraliśmy się pod szkołą. Wszyscy byliśmy bardzo podekscytowani. W końcu wybieraliśmy się na najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego. Każdy był doskonale przygotowany zarówno fizycznie jak i mentalnie. Spakowaliśmy się iw wyjechaliśmy w kierunku Zawoi. Po ok. 3 godzinach jazdy dotarliśmy do celu. Rozpakowaliśmy i rozpaliliśmy ognisko. Przy nim sobie trochę pośpiewaliśmy, każdy coś zjadł i oczywiście nie mogło zabraknąć najważniejszego czyli kibicowania naszym siatkarzom. Wiernie dopingowaliśmy naszych przed telewizorem, niestety jednak przegrali     z Włochami 2:3/3:2, ale i tak awansowali z pierwszego miejsca w grupie. Następnego dnia z samego rana spakowaliśmy się, zjedliśmy śniadanie i od razu pojechaliśmy w kierunku Zawoi-Markowe. Mierzyliśmy wysoko. Chcieliśmy w dobrym tempie, ale przede wszystkim bezpiecznie zdobyć szczyt. Sam wybór szlaku był bardzo ambitny. Szlak zielony, którym szliśmy pomimo podobnego czasu przejścia, jest o wiele bardziej wymagający, niż ten prowadzący z przełęczy Krowiarek. Szliśmy w bardzo dobrym tempie. Po około 90 minutach marszu doszliśmy do schroniska. Na Markowych Szczawinach pogoda nas nie rozpieszczała. Było bardzo zimno – mniej więcej 5°C i nie było widać szczytu. Pomimo tego po około 15 minutowym postoju zdecydowaliśmy się zaatakować szczyt najciekawszą, ale i najtrudniejszą trasą – Percią Akademików. Niestety po drodze nie mieliśmy praktycznie żadnych widoków na okolice, ani tym bardziej na szczyt. Szliśmy jednak naprzód. Po drodze mieliśmy miłą niespodziankę, gdy zaczął prószyć śnieg. Były to bardzo słabe opady i nie wpłynęły one na sytuację na szlaku. Moim zdaniem najfajniejszym miejscem na szlaku była ponad ośmiometrowa, prawie pionowa ściana „Czarny Dziób”. Oczywiście były tam ułatwienie typu łańcuchy czy klamry, ale nawet za drugim razem robi olbrzymie wrażenie. Pomimo tego, że na trasie w niektórych miejscach było dosyć ślisko, nikt nie miał problemu z przejściem. Na szczycie góry, w ruinach diabelskiego zamku, pierwsza grupa pojawiła się około godziny 13:20. Było strasznie zimno temperatura była poniżej zera, a mocny wiatr sprawiał, że wydawało się, że jest -10 stopni Celsjusza. Kolejne grupki powoli dochodziły na szczyt i rozpoczęliśmy zejście czerwonym szlakiem w kierunku schroniska. W przeciwieństwie do Perci, było na nim bardzo dużo ludzi.

    • Euroweek za nami
     • Euroweek za nami

      24.09.2018

      EUROWEEK… „Program, który został zapoczątkowany na Ziemi Kłodzkiej już w 1994 roku przez grupę studentów zainteresowanych integracją europejską, demokracją, działaniami społeczno-kulturowymi i rozwojem społeczności lokalnych.”- tak brzmi oficjalna definicja Euroweeku, jednak nam kojarzy się on przede wszystkim z… super zabawą pomieszaną z nauką, poznawaniem nowych ludzi, wspaniałych wolontariuszy, mnóstwem uśmiechu oraz serdeczności i życzliwości. W dniach 16.09.- 20.09.2018r. nasza szkoła miała przyjemność wziąć udział w tym projekcie! „Podróżowaliśmy” po różnych krajach, poznawaliśmy ich kulturę, tradycyjne jedzenie i inne ciekawostki. Uczyliśmy się różnych tańców, piosenek, rysowaliśmy, tworzyliśmy, braliśmy udział w różnego rodzaju występach, a przede wszystkim, szlifowaliśmy język angielski! Wszystkie zajęcia były prowadzone przez różnych wolontariuszy z różnych zakątków świata i językiem przewodnim i wiodącym był właśnie język angielski! Nasza szkoła ze wszystkimi zadaniami i konwersacjami w języku angielskim poradziła sobie rewelacyjnie! Długo będziemy wspominać spędzony tam czas i poznanych studentów, ale mamy nadzieję, że jeszcze tam wrócimy

    • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019
     • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019

      04.09.2018

      Wszystko co dobre szybko się kończy… Tak i wakacje W końcu nadszedł wrzesień, a z nim powrót do szkoły. Mamy nadzieję, że wszyscy uczniowie na to czekali i że wszyscy wypoczęliście, naładowaliście baterie i jesteście gotowi do startu, tak jak nasi kochani pierwszoklasiści, którym chcemy pogratulować odwagi i wspaniałej postawy przy oficjalnym pasowaniu Was na uczniów naszej szkoły. Witamy w gronie Arkoniaków! Reszcie uczniów, rodzicom i gronu pedagogicznemu również dziękujemy za obecność! 3, 2, 1… Start! Zaczynamy rok szkolny 2018/ 2019!

    • Podróże z Arkoną 2018
     • Podróże z Arkoną 2018

      04.09.2018

      Po pracowitym roku szkolnym w końcu nadeszły wakacje! A wraz z nimi… Coroczny obóz szkolny! Tym razem zwiedziliśmy piękne Węgry, tajemniczą Rumunię i słoneczną Bułgarię.Naszą podróż zaczęliśmy od genialnej pogody, z której skorzystaliśmy na basenach w Hajduszoboszlo. Ciepłe baseny, „fala”, wodne place zabaw… to coś, co lubimy najbardziej! Następnie ruszyliśmy do magicznej Rumuni pełnej tajemnic i przygód. Po szybkim i sprawnym ulokowaniu się na kempingu Vampire Camping i odpoczynku, zwiedziliśmy enigmatyczny zamek Hrabiego Draculi. Poznaliśmy tam historię samej budowli, jego właścicieli, sekrety powstawania filmu pt.: „Wywiad z wampirem”, a także legendę samego Włada Palownika. Oczywiście nie mogło zabraknąć czasu na pamiątki Zmierzając do Bułgarii, odwiedziliśmy piękny i niepowtarzalny w swym uroku Pałac Peles w miejscowości Sinaia, który niegdyś był letnią rezydencją królów rumuńskich. Został wzniesiony w XIX wieku z polecenia króla Rumunii Karola I. Obecnie znajduje się w nim muzeum.Naszym ostatnim przystankiem były bułgarskie Złote Piaski. Piękna plaża, ciepłe morze i wysokie temperatury z powiewem morskiej bryzy… Taki klimat charakteryzował nasz pobyt nad Morzem Czarnym. Jednak oprócz wypoczynku, opalania, zbierania niepowtarzalnych muszli, kąpieli w morzu, basenie, łowienia ryb, dyskotek, spacerów plażą, śpiewów, tańców i różnych zabaw, znaleźliśmy czas na inne rozrywki. Zwiedziliśmy pobliskie miasto Warna i jego chlubę- muzeum symboliczny grób Władysława Warneńczyka- króla Polski i Węgier. Nie mogło nas również zabraknąć w niespotykanym Kamiennym Lesie, w którym podziwialiśmy cuda natury, czyli kamienie w przeróżnych kształtach, a także w pięknym i klimatycznym mieście Bałczik, z którego przywieźliśmy wspaniałe pamiątki. Nie mogliśmy również nie zwiedzić nadzwyczajnego Klasztoru Aładża, czyli średniowiecznego monasteru skalnego. Ta wykuta w skale świątynia założona została prawdopodobnie już w IV wieku n.e. Oprócz historycznych stron Bułgarii, nie zabrakło czasu również na te bardziej rozrywkowe. Jednym z nich była wyprawa do delfinarium. Niezapomniane spotkanie z czterema inteligentnymi delfinami i ich show na pewno na długi czas zostaną w naszej pamięci.Jednak „szczęśliwi czasu nie liczą” i dwa tygodnie obozowe minęły tak szybko, że nie zauważyliśmy kiedy nastała pora powrotu, pakowania się, składania namiotów i pożegnania z morzem przy ognisku i zachodzie słońca. Mamy jednak nadzieję, że nawet się nie obejrzymy i przyjdzie czas kolejnego wyjazdu w następne porywające i magiczne miejsca!

    • Euroweek dla uczniów naszej szkoły już wkrótce
     • Euroweek dla uczniów naszej szkoły już wkrótce

      25.08.2018

      W dniach 16-20 września (nd-czw) uczniowie naszej szkoły będą brać udział w programie edukacyjnym EUROWEEK, jest to  międzynarodowy program, który ma na celu rozwój zdolności intelektualnych, przywództwa, kreatywności, komunikacji oraz umiejętności interpersonalnych poprzez stosowanie różnorodnych technik, podejście formalne, nieformalne i ponadkulturowe, co pomoże przygotować uczestników do integracji i zrozumienia obecnego świata. Językiem do komunikacji jest głównie język angielski. Zajęcia odbywać się będą w malowniczo położonych  górskich miejscowościach na Ziemi Kłodzkiej, dokładny adres podamy na początku września. Podczas tego wyjazdu uczniowie będą wykonywać zróżnicowane zadania, mające na celu integrację grupy i budowanie teamu, a także uczestniczyć w  warsztatach językowych, odgrywać role, tworzyć prezentacje, prowadzić rozmowy motywacyjne oraz dyskusje grupowe a to wszystko oczywiście w języku angielskim. Program jest odpowiednio dostosowany do wieku, więc młodsi uczestnicy będą mieli okazje wypróbować różnego typu gry i zabawy językowe.

       

    • Lot balonem w stratosferę - maj 2018
     • Lot balonem w stratosferę - maj 2018

      25.05.2018

      Lot balonem – misja stratosfera .

      W dniu 21 maja 2018 o godzinie 11.08 z terenów przyszkolnych Prywatnej Szkoły Podstawowej ARKONA w Siemianowicach Śląskich wystartował amatorski balon meteorologiczny wraz z aparaturą pomiarową i systemem rejestracji obrazu. Start tak dużej jednostki badawczej w szkole podstawowej jest wyjątkowym wydarzeniem. Pomysłodawcą i projektantem misji jest Przewodniczący Rady Rodziców – Aleksander Halor. Stroną techniczną i kontrolą lotu zajął się Pan Tomasz Brol. Cel misji to oczywiście otwarcie młodych umysłów na rozwój i naukę. W pierwszej tego typu misji zaplanowano doświadczenia z materiałem biologicznym i zebranie danych telemetrycznych lotu. Doświadczenia zostały zaprojektowane w ten sposób by nawet uczniowie najmłodszych klas mieli możliwość przyjrzenia się namacalnie i dosłownie wynikom badań. W wysokie partie stratosfery poleciały nasiona popularnych roślin wystawione na ekstremalnie niską temperaturę wynoszącą -70 ⁰C i niskie ciśnienie powietrza ocierające się praktycznie o próżnię kosmiczną. Dodatkowo sonda wyniosła próbki kontrolne zabezpieczone przed ekstremalnymi warunkami . Próbki porównawcze pozostawiono na ziemi. Dane telemetryczne mogą być wykorzystane na lekcjach nie tylko fizyki ale i na lekcjach przyrody w klasach młodszych w celu dosłownego i namacalnego pokazania rozkładu ciśnienia atmosferycznego i gradientu temperatur.  Zebraliśmy takie same dane jakie co dzień zbierają meteorologowie wypuszczając swoje balony z wielu punktów na świecie niezbędne do dokładnego przewidzenia pogody na najbliższe dni.  Czym jest balon meteorologiczny ? To nic innego jak wielka lateksowa powłoka napełniana na starcie 10 metrami sześciennymi helu jednego z najlżejszych gazów. Po napełnieniu balon ma średnicę około 2 metrów i jest w stanie unieść ponad 4 kilogramy ładunku. Jednak by wzniósł się  na wysokość ponad 30.000 metrów ładunek nie może być zbyt ciężki. Na dużych wysokościach balon pęka rozdymając się do kuli o średnicy ponad 20 metrów zaś ładunek opada łagodnie wykorzystując niewielki spadochron na ziemię.  Dzięki nadajnikowi który przekazuje swoją pozycję grupa przechwytująca jest w stanie znaleźć kapsułę znając jej pozycję z dokładnością do kilku metrów. Całość takiej łączności jest organizowana dzięki amatorom krótkofalarstwa takim jak Wojtek Ścigała. Pan Wojtek w ramach wolontariatu pomógł nam w wypuszczeniu balonu jak i jego śledzeniu. Czy w takich misjach może się coś nie udać – ależ oczywiście ! Zaraz po starcie tracimy kontrolę nad tym co dzieje się dzieje z balonem i ładunkiem. W naszym przypadku poryw wiatru spowodował awarię zasilania dwóch niezależnych kamer, co wręcz można porównać do rzeczy niemożliwej. Dlatego kolejne misje zostaną bardziej dopracowane techniczne. Nieodzowne są podziękowania dla Dyrekcji Prywatnej Szkoły Podstawowej Arkona za sfinansowanie lotu oraz naszym sponsorom Panu Adamowi Skrzypkowi z firmy Aspo-Soft oraz Panu Adamowi Goik z firmy FHU Contrakt Adam Goik za sfinansowanie aparatury pomiarowej.

       

                                                                                                                                   Aleksander Halor

    • Spływ kajakowy Mała Panew - maj 2018
     • Spływ kajakowy Mała Panew - maj 2018

      25.05.2018

      Dnia 18 maja osoby chętne z klas IV - VII podstawówki oraz gimnazjum udały się szkolnym busem wraz z panem Olkiem, Tomkiem i Grzegorzem na spływ kajakowy. Naszym celem był 12 kilometrowy odcinek Małej Panwi w miejscowości Kolanowice.

               Spod szkoły wyruszyliśmy o godzinie 8:10, a na miejscu byliśmy już około 10. Po przyjeździe na przystań „Amazonka”  każdy przebrał się w strój odpowiedni do kajaka, otrzymał kapok i pojechaliśmy na miejsce rozpoczęcia naszego spływu. Na początku myślę, że każdy miał drobny problem z wiosłowaniem, lecz już po paru minutach wszyscy dzielnie pokonywali odmęty Małej Panwi. Po 7 km zrobiliśmy sobie krótką przerwę. Kiedy każdy odpoczął, popłynęliśmy dalej. Podczas spływu mieliśmy okazję wsłuchać się w przyrodę, wyciszyć się oraz podziwiać fascynujące lasy wokół. Po pokonaniu całego odcinka wróciliśmy do przystani w celu przebrania się i zjedzenia obiadu. Posiłek był przepyszny i myślę, że każdy wyszedł najedzony. Wyjechaliśmy około godziny 15 i pod szkołą byliśmy mniej więcej o 17.

               Wyjazd uważam za naprawdę udany (zapewne nie tylko ja). Chętnie udałabym się na kolejny spływ kajakowy. Dziękujemy panu Olkowi, Tomkowi i Grzegorzowi za sprawowanie opieki nad nami i miło spędzony czas.

                                                                                 Zuzanna Nowak Pingwiny

    • Lecimy balonem
     • Lecimy balonem

      10.05.2018

       

       

      Szkoła Arkona postanowiła wysłać w górne warstwy atmosfery balon

      stratosferyczny wraz z kamerą, materiałem biologicznym i podstawową

      aparaturą telemetryczną. Jeśli warunki atmosferyczne nie pokrzyżują

      planów, w poniedziałek 21 maja wystartuje balon SEBA przewidywana

      wysokość osiągnięta przez balon powinna wynosić około 35 km. Stratosfera, to miejsce gdzie panujące warunki są zbliżone do odległego zaledwie o  kilkadziesiąt km kosmosu, przejmujące zimno sięgające nawet – 70 stopni

      Celsjusza, ciśnienie jest bliskie zeru. Na tej wysokości przestrzeń

      ponad głowami jest absolutnie czarna – nie ma błękitnego nieba, widać

      tylko jasną kulę Słońca i gwiazdy, a wszystko to w środku dnia. Jeśli z

      tej wysokości popatrzymy w dół, zobaczymy Ziemię i jej kulisty

      kształt. Lateksowy balon, napełniony będzie wodorem – najlżejszym gazem i podczas startu będzie miał średnicę ok 2m. Wraz ze wzrostem wysokości

      spadające ciśnienie atmosferyczne będzie rozpychało lateksową powłokę do średnicy ponad 20m (jest to rozmiar sporego domku jednorodzinnego), po czym balon – nie wytrzymując naporu gazu zostanie rozerwany, a kapsuła opadnie na Ziemię na małym spadochronie. Na przewidywane miejsce lądowania wyruszy ekipa poszukiwawcza celem podjęcia kapsuły. Dane telemetryczne i materiał biologiczny zostanie przekazany nauczycielom i uczniom celem przebadania i przeanalizowania danych. Zaś pozyskany materiał filmowy pozwoli nam spojrzeć na piękno i ogrom naszego globu.

      Zapraszam też na krótką prelekcję wygłoszoną przez miłośnika

      krótkofalarstwa i amatorskich lotów balonowych Pana Tomasza Brol.

       

      Aleksander Halor – przewodniczący Rady Rodziców i szkolni opiekunowie projektu.

    • Wycieczka ,,wielorybków’’, ,,delfinków’’ i ,,sokołów’’ do planetarium…..
     • Wycieczka ,,wielorybków’’, ,,delfinków’’ i ,,sokołów’’ do planetarium…..

      25.04.2018

       

       

         Dnia 18 kwietnia uczniowie klas I – III wraz z wychowawczyniami wybrali się do Planetarium Śląskiego w Chorzowie. Uczestniczyli w 1,5 godzinnych zajęciach edukacyjnych z zakresu astronomii. Podczas warsztatów podziwiali gwiazdozbiory, poznali planety, zobaczyli swoje znaki zoodiaku na gwieździstym ,,niebie’’ oraz wybrali się w niezwykłą podróż w kosmos, skąd podziwiali naszą                ,,niebieską’’ planetę  Ziemię.  Dziecięcym zachwytom nie było końca! Po zakończonym seansie był również czas na zakup ciekawych pamiątek. Z nową wiedzą uczniowie powrócili do szkoły. Dzięki zasianemu ziarnku wiedzy astronomicznej ,,arkoniacy’’ na pewno z dużą dociekliwością będą brali udział w kolejnych lekcjach na temat przestrzeni kosmicznej.

         Wszyscy uczestnicy bardzo się cieszyli, że mogli znaleźć się w tym fantastycznym miejscu jeszcze przed jego remontem, po to aby za trzy lata ( bo tyle ma trwać modernizacja ) przybyć w to samo miejsce i podziwiać je w nowej odsłonie.

    • Cykl zajęć z żeglarstwa na na Przeczycach
     • Cykl zajęć z żeglarstwa na na Przeczycach

      19.04.2018

      Wiosna zawitała na dobre więc czas na zajęcia praktyczne z żeglarstwa. Pan Andrzej na przystani w Boguchwałowicach stworzył wspaniałe warunki do żeglowania, dlatego co tydzień każda z klas będzie obowiązkowo miała okazję poznać żeglarstwo od podstaw. Zajęcia teoretyczne będą się odbywać w szkole.

    • Obóz żeglarski Mazury 2018
     • Obóz żeglarski Mazury 2018

      17.04.2018

       

      Terminy

      14 – 18 maj 2018

      Miejsce

       

      Kraina Wielkich Jezior Mazurskich

       

      Trasa rejsu

      Ruciane Nida – J. Bełdany - Mikołajki  

      J. Śniardwy – J. Roś - Pisz -  Ruciane Nida

       

       

       

      Zapewniamy:

      • kwalifikowaną  kadrę
      • naukę podstaw żeglarstwa lub jego doskonalenie
      • opłaty portów i biwaków
      • przewóz busem
      • zakwaterowanie i wyżywienie na jachtach kabinowych
      • zwiedzanie zabytków oraz  rezerwatów fauny i flory
      • wędkowanie, ogniska,
      • dodatkowe ubezpieczenie od NNW
      • przygotownie do obozu w przystani żeglarskiej
       Champion’90

      Warunki
      uczestnictwa

      ukończony 10 rok życia, umiejętność pływania

       

      Cena

      980 złotych od osoby

      Organizator

      Chmpion Aktywny Wypoczynek Andrzej Kostarz

      Zapisy

      Aleksander Chlebek

    • Wycieczka rowerowa po Jurze
     • Wycieczka rowerowa po Jurze

      17.04.2018

       

                                                     Wiosenne Podróże z Arkoną

      Plan wyjazdu rowerowego na Jurę Krakowsko- Częstochowską w dniach 28.04-29.04.2018 ( w przypadku pogorszenia pogody termin zostanie zmieniony na 4-5 maja)

       

      28.04.2018 godzina 7,00 zbiórka pod szkołą . Przejazd w kierunku schroniska Brandysówka. Zakwaterowanie , przygotowanie rowerów. Przejazd niebieską trasą przez następujące miejscowości ; Jaskinia Nietoperzowa , Jerzmanowice , Racławice, Szklary , Łazy. Powrót na pole namiotowe . Obiad , wieczorne ognisko w samym sercu Jury.  

      29.0.2018 pobudka , śniadanie ,pakowanie przejazd w kierunku Ojcowskiego Parku Narodowego .Tutaj do pokonania kolejna niebieska trasa wiodąca przez przepiękne obszary Parku .Po drodze zobaczymy takie miejsca jak zamek w Ojcowie , zamek w Pieskowej Skale , słynną maczugę Herkulesa i wiele innych ciekawych miejsc. W godzinach popołudniowych powrót pod szkołę.

       

         Co należy zabrać ze Sobą;

      Spiwór , kalimata , ciepły polar , kurtka przeciwdeszczowa , wygodne buty , zapasowe skarpetki , rzeczy potrzebne na biwak no i Podstawa Dobry Humor i Uśmiech ………

      Koszt wyjazdu 130,00 złotych obejmuję przejazd , zakwaterowanie , posiłki czyli obiad ,kolacje i śniadanie paliwo .Zapisy u Pana Olka.

      Tym wyjazdem chcemy zapoczątkować dla naszych aktywnych sportowo uczniów cykl imprez na świeżym powietrzu. W planach wyjazdy rowerowe , wyjazdy kajakowe , wyjścia w góry , zajęcia na ściankach wspinaczkowych oj będzie się działo …… Wiosna będzie naprawdę ciekawa …

    • Wyniki konkursu plastycznego
     • Wyniki konkursu plastycznego

      06.04.2018

      1XXV Ogólnopolski konkurs plastyczny z cyklu „Ziemia jest jedna“   MAGIA ROŚLIN – KWIAT 2018 Do konkursu przystąpiły 92 szkoły i pracownie plastyczne nadsyłając 755 prac plastycznych w kategorii: rzeźba, grafika, rysunek, fotografia i malarstwo. Organizatorzy do wystawy pokonkursowej zakwalifikowali   225 prac z 80 szkół i pracowni plastycznych. Z naszej szkoły wyróżnione zostały prace w kategoriach: FOTOGRAFIA – WYRÓŻNIENIA Dominika Miś, l. 15 – Gim „Primarius“, Siemianowice Śląskie Zuzanna Nowak, l. 16 – Gim „Primarius“, Siemianowice Śląskie RYSUNEK – WYRÓŻNIENIA Mateusz Papierkowski, l. 16 – Gim „Primarius“, Siemianowice Śląskie Galeria Twórczości Plastycznej Młodych zaprasza wszystkich uczestników wystawy pokonkursowej dnia 18. 04. 2018 o godz. 12,00 na uroczysty wernisaż   do MDK „Śródmieście“, ul. Dubois 5 we Wrocławiu.

    • Rekolekcje wielkopostne
     • Rekolekcje wielkopostne

      25.03.2018

      Przeżywamy kolejny Wielki Post. Jest to czas przygotowania do Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Dnia 28 marca 2017 r. odbędzie się pielgrzymka do Sanktuarium św. Anny na Górze św. Anny w ramach szkolnych rekolekcji. O godz. 8.00 wyjazd autokarami spod szkoły. Planowany powrót około godziny 15.00. W planie zwiedzanie Sanktuarium  oraz  Msza św w intencji uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły.

                  Życzymy owocnego przeżycia wspólnego pielgrzymowania.

    • Wizyta Biskupa w naszej szkole
     • Wizyta Biskupa w naszej szkole

      25.03.2018

      W dniu 23.02.2018 r o godzinie 14.00 w ramach wizytacji kanonicznej w Parafii Nawiedzenia NMP w Bańgowie naszą  szkołę odwiedził ks. bp Marek Szkudło wraz z towarzyszącym mu ks. proboszczem Zenonem Działachem.

      Dostojnego gościa serdecznie przywitała Pani Dyrektor wraz z gronem pedagogicznym oraz uczniami naszej szkoły. Wizyta ks. Biskupa to niezwykłe i wzruszające wydarzenie,  które pozwala dostrzec, że wśród wartości, które wprowadza w życie dziecka szkoła są też wartości chrześcijańskie.

    • Spotkanie z policjantami
     • Spotkanie z policjantami

      25.03.2018

      W czwartek 22 marca na 3 godzinie lekcyjnej odbędzie się spotkanie klasy VI, VII oraz II gimnazjum z policjantami z wydzału do spraw nieletnich na temat cyberprzemcy.

    • Gratulacje-konkurs piosenki
     • Gratulacje-konkurs piosenki

      12.03.2018

      Uczennica klasy VII Magdalena Barlik zajęła III miejsce w V Festiwalu Meritum Wizji "Portret Kobiety-Naprawdę jaka jesteś, nie wie nikt..." orgaznizowany przez Zespół Szkół Technicznych i Ogółnokształcących "Meritum" Siemianowicach Śląskich. Serdecznie Gratulujemy!!!

    • Trójbój Matejkowski 2018
     • Trójbój Matejkowski 2018

      12.03.2018

      15 marca reprezentacja naszego gimnazjum w składzie: Zuzanna Nowak, Karolina Jendrzejska, Paulina Siudmak, Jakub Wiewióra oraz Michał Szymocha wezmą udział w interdyscyplinarnym konkursie "Trójbój Matejkowski", którego organizatorem jest II L.O. im. Jana Matejki w Siemianowicach Śląskich.

    • Wybory Miss Klass
     • Wybory Miss Klass

      07.03.2018

      Jak co roku bawimy się i wybieramy " Miss Klass". Zapraszamy w czwartek 8 marca do wspólnej zabawy z okazji Dnia Kobiet a uczestnikom życzymy złotej korony.

    • Tropical Islands
     • Tropical Islands

      07.03.2018

      Wycieczka do Tropical Island

           Dnia 16 lutego chętne osoby z klas od 6 do 3 gimnazjum, wraz z panem Tomkiem, Mirkiem i panem Grzegorzem, udały się do Tropical Island które znajdowało się w Niemczech, w połowie drogi pomiędzy Berlinem a Dreznem.

           Około godziny 8:00 wyjechaliśmy spod szkoły, a na miejscu byliśmy o 13:30. Dopiero po wejściu do środka, można było zauważyć jak duże jest to miejsce. Statua Wolności mogłaby się w niej zmieścić na stojąco, a wieża Eiffla na leżąco. Różnica temperatur też była niemała. Na dworze były zaledwie 3ºC, a w środku hali aż 26 ºC! Na początku naszym oczom ukazał się wielki Las Tropikalny. W małym jeziorku można było zauważyć flamingi i pływające żółwie. Na ścieżce wolno chodziły też pawie i bażanty. Po schowaniu naszych toreb do szafek mieliśmy czas wolny. Do naszej dyspozycji było sześć zjeżdżalni i trzy baseny, z czego jeden znajdował się na zewnątrz. O godz. 16:00 dostaliśmy klucze do naszych namiotów. Do późnego wieczora wszyscy się świetnie bawili. Rankiem cała grupa zdecydowała że wolimy zostać w hali, niż zwiedzać Berlin. I tak też się stało. Gdy wszyscy byli już gotowi, udaliśmy się na pyszne śniadanie. Resztę dnia spędziliśmy w ciepłych basenach. Tak jak było planowane, przed godziną 16:00, opuściliśmy Tropical Island.

            Mam nadzieję że w przyszłym roku odwiedzimy ponownie te piękne i ciepłe miejsce.

       

       

    • Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej
     • Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej

      07.03.2018

      Klasy starsze szkoły podstawowej oraz uczniowie gimnazjum wezmą udział w kolejnej części cyklu filmowego Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. Wyjazd do Katowic godzina 8.00.

    • Kreischberg-Planica 2018 zakończenie sezonu
     • Kreischberg-Planica 2018 zakończenie sezonu

      02.03.2018

      Zapraszamy chętnych na zakończenie sezonu narciarskiego w Austrii w terminie 21-24.03.2018r.

      Środa 21.03

      O godzinie 8.00 wyjazd spod szkoły w kierunku Austrii do Murau.

      Po obiedzie ok.16.00 zwiedzanie miasta.

      20.00 kolacja.

       

      Czwartek 22.03

      Po śniadaniu wyjazd do ośrodka narciarskiego Kreischberg.

      Powrót do pensjonatu na obiad ok 16.00.

      Po obiedzie możliwość skorzystania z sauny.

      20.00 kolacja.

       

      Piątek 23.03

      Kolejne zajęcia na stoku w Kreischberg następnie powrót ok. godziny 16.00 do pensjonatu.

       

      Sobota 24.03

      Śniadanie o godzinie 7.00 pakowanie busów a następnie przejazd do Planicy na PŚ w skokach narciarskich (godz. 10.00 konkurs drużynowy)

      Powrót pod szkołę ok. 22.00.

       

      Koszt wyjazdu dla dziecka- 120 euro (cena zawiera- przejazd, opiekę instruktora, wyżywienie, dwudniowy skipass, ubezpieczenie oraz wstęp na zawody PŚ.)

      Bardzo ważne w celu rezerwacji biletów na PŚ.prosimy zgłaszać swój udział do pana Olka pod nr tel. 730474747 ostatecznie do 7 marca!

      Liczba wolnych miejsc ograniczona.