• Lot balonem w stratosferę - maj 2018
          • Lot balonem w stratosferę - maj 2018

            25.05.2018

            Lot balonem – misja stratosfera .

            W dniu 21 maja 2018 o godzinie 11.08 z terenów przyszkolnych Prywatnej Szkoły Podstawowej ARKONA w Siemianowicach Śląskich wystartował amatorski balon meteorologiczny wraz z aparaturą pomiarową i systemem rejestracji obrazu. Start tak dużej jednostki badawczej w szkole podstawowej jest wyjątkowym wydarzeniem. Pomysłodawcą i projektantem misji jest Przewodniczący Rady Rodziców – Aleksander Halor. Stroną techniczną i kontrolą lotu zajął się Pan Tomasz Brol. Cel misji to oczywiście otwarcie młodych umysłów na rozwój i naukę. W pierwszej tego typu misji zaplanowano doświadczenia z materiałem biologicznym i zebranie danych telemetrycznych lotu. Doświadczenia zostały zaprojektowane w ten sposób by nawet uczniowie najmłodszych klas mieli możliwość przyjrzenia się namacalnie i dosłownie wynikom badań. W wysokie partie stratosfery poleciały nasiona popularnych roślin wystawione na ekstremalnie niską temperaturę wynoszącą -70 ⁰C i niskie ciśnienie powietrza ocierające się praktycznie o próżnię kosmiczną. Dodatkowo sonda wyniosła próbki kontrolne zabezpieczone przed ekstremalnymi warunkami . Próbki porównawcze pozostawiono na ziemi. Dane telemetryczne mogą być wykorzystane na lekcjach nie tylko fizyki ale i na lekcjach przyrody w klasach młodszych w celu dosłownego i namacalnego pokazania rozkładu ciśnienia atmosferycznego i gradientu temperatur.  Zebraliśmy takie same dane jakie co dzień zbierają meteorologowie wypuszczając swoje balony z wielu punktów na świecie niezbędne do dokładnego przewidzenia pogody na najbliższe dni.  Czym jest balon meteorologiczny ? To nic innego jak wielka lateksowa powłoka napełniana na starcie 10 metrami sześciennymi helu jednego z najlżejszych gazów. Po napełnieniu balon ma średnicę około 2 metrów i jest w stanie unieść ponad 4 kilogramy ładunku. Jednak by wzniósł się  na wysokość ponad 30.000 metrów ładunek nie może być zbyt ciężki. Na dużych wysokościach balon pęka rozdymając się do kuli o średnicy ponad 20 metrów zaś ładunek opada łagodnie wykorzystując niewielki spadochron na ziemię.  Dzięki nadajnikowi który przekazuje swoją pozycję grupa przechwytująca jest w stanie znaleźć kapsułę znając jej pozycję z dokładnością do kilku metrów. Całość takiej łączności jest organizowana dzięki amatorom krótkofalarstwa takim jak Wojtek Ścigała. Pan Wojtek w ramach wolontariatu pomógł nam w wypuszczeniu balonu jak i jego śledzeniu. Czy w takich misjach może się coś nie udać – ależ oczywiście ! Zaraz po starcie tracimy kontrolę nad tym co dzieje się dzieje z balonem i ładunkiem. W naszym przypadku poryw wiatru spowodował awarię zasilania dwóch niezależnych kamer, co wręcz można porównać do rzeczy niemożliwej. Dlatego kolejne misje zostaną bardziej dopracowane techniczne. Nieodzowne są podziękowania dla Dyrekcji Prywatnej Szkoły Podstawowej Arkona za sfinansowanie lotu oraz naszym sponsorom Panu Adamowi Skrzypkowi z firmy Aspo-Soft oraz Panu Adamowi Goik z firmy FHU Contrakt Adam Goik za sfinansowanie aparatury pomiarowej.

             

                                                                                                                                         Aleksander Halor

        • Spływ kajakowy Mała Panew - maj 2018
          • Spływ kajakowy Mała Panew - maj 2018

            25.05.2018

            Dnia 18 maja osoby chętne z klas IV - VII podstawówki oraz gimnazjum udały się szkolnym busem wraz z panem Olkiem, Tomkiem i Grzegorzem na spływ kajakowy. Naszym celem był 12 kilometrowy odcinek Małej Panwi w miejscowości Kolanowice.

                     Spod szkoły wyruszyliśmy o godzinie 8:10, a na miejscu byliśmy już około 10. Po przyjeździe na przystań „Amazonka”  każdy przebrał się w strój odpowiedni do kajaka, otrzymał kapok i pojechaliśmy na miejsce rozpoczęcia naszego spływu. Na początku myślę, że każdy miał drobny problem z wiosłowaniem, lecz już po paru minutach wszyscy dzielnie pokonywali odmęty Małej Panwi. Po 7 km zrobiliśmy sobie krótką przerwę. Kiedy każdy odpoczął, popłynęliśmy dalej. Podczas spływu mieliśmy okazję wsłuchać się w przyrodę, wyciszyć się oraz podziwiać fascynujące lasy wokół. Po pokonaniu całego odcinka wróciliśmy do przystani w celu przebrania się i zjedzenia obiadu. Posiłek był przepyszny i myślę, że każdy wyszedł najedzony. Wyjechaliśmy około godziny 15 i pod szkołą byliśmy mniej więcej o 17.

                     Wyjazd uważam za naprawdę udany (zapewne nie tylko ja). Chętnie udałabym się na kolejny spływ kajakowy. Dziękujemy panu Olkowi, Tomkowi i Grzegorzowi za sprawowanie opieki nad nami i miło spędzony czas.

                                                                                       Zuzanna Nowak Pingwiny

        • Lecimy balonem
          • Lecimy balonem

            10.05.2018

             

             

            Szkoła Arkona postanowiła wysłać w górne warstwy atmosfery balon

            stratosferyczny wraz z kamerą, materiałem biologicznym i podstawową

            aparaturą telemetryczną. Jeśli warunki atmosferyczne nie pokrzyżują

            planów, w poniedziałek 21 maja wystartuje balon SEBA przewidywana

            wysokość osiągnięta przez balon powinna wynosić około 35 km. Stratosfera, to miejsce gdzie panujące warunki są zbliżone do odległego zaledwie o  kilkadziesiąt km kosmosu, przejmujące zimno sięgające nawet – 70 stopni

            Celsjusza, ciśnienie jest bliskie zeru. Na tej wysokości przestrzeń

            ponad głowami jest absolutnie czarna – nie ma błękitnego nieba, widać

            tylko jasną kulę Słońca i gwiazdy, a wszystko to w środku dnia. Jeśli z

            tej wysokości popatrzymy w dół, zobaczymy Ziemię i jej kulisty

            kształt. Lateksowy balon, napełniony będzie wodorem – najlżejszym gazem i podczas startu będzie miał średnicę ok 2m. Wraz ze wzrostem wysokości

            spadające ciśnienie atmosferyczne będzie rozpychało lateksową powłokę do średnicy ponad 20m (jest to rozmiar sporego domku jednorodzinnego), po czym balon – nie wytrzymując naporu gazu zostanie rozerwany, a kapsuła opadnie na Ziemię na małym spadochronie. Na przewidywane miejsce lądowania wyruszy ekipa poszukiwawcza celem podjęcia kapsuły. Dane telemetryczne i materiał biologiczny zostanie przekazany nauczycielom i uczniom celem przebadania i przeanalizowania danych. Zaś pozyskany materiał filmowy pozwoli nam spojrzeć na piękno i ogrom naszego globu.

            Zapraszam też na krótką prelekcję wygłoszoną przez miłośnika

            krótkofalarstwa i amatorskich lotów balonowych Pana Tomasza Brol.

             

            Aleksander Halor – przewodniczący Rady Rodziców i szkolni opiekunowie projektu.

        • Nagłówek

        • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

          Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.