• Obchody Dnia Niepodległości: cz.1

      08.11.2018

       

      Trójkąt Trzech Cesarzy

                  Dnia 8 listopada 2018 r. klasa 4,5 i 6 wezmą udział w geograficzno-przyrodniczych  warsztatach terenowych z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości na terenie Trójkąta Trzech Cesarzy w Sosnowcu. Niektórzy uczniowie znają już to miejsce bo  odwiedzili je będąc na spływie kajakowym.

       A oto krótka historia tego niezwykłego zapomnianego miejsca:

      W pobliżu Sosnowca, Mysłowic i Jaworzna, u zbiegu Białej i Czarnej Przemszy, znajduje się miejsce  o historycznym znaczeniu, zwane „Trójkątem Trzech Cesarzy”. Stykały się tam granice Prus (później Cesarstwa Niemiec) oraz byłych terenów Rzeczypospolitej, które po rozbiorach znalazły się pod panowaniem Austrii i Rosji.  Miejsce to do zakończenia I wojny światowej było znane niemal w całej Europie. To tu przyjeżdżały wycieczki, po rzece pływały barki i dwa małe parostatki z których korzystali wycieczkowicze, tu mogli podziwiać wspaniałe widoki z wieży oraz robić zakupy w przygranicznych straganach.

                  Jak to miejsce wygląda dziś przekonają się wkrótce nasi uczniowie. W tym dniu zabieramy ze sobą zeszyty do przyrody i geografii, kiełbasę i chlebek na ognisko (zapewnia szkoła), herbatkę w termosie i…. w drogę.

      Wyjeżdżamy po pierwszej lekcji planowany powrót do szkoły na 5 lekcję.

     • Obchody 100-lecie odzyskania niepodległości w Siemianowicach Śląskich Zapraszamy wszystkich mieszkańców Siemianowic Śląskich do uczestnictwa w uroczystościach.

      08.11.2018

      Drodzy Uczniowie, Rodzice i Nauczyciele

      Jako szkoła będziemy uczestniczyli w uroczystościach związanych z obchodami 100-tnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości organizowanych przez Urząd Miasta w Siemianowicach Śląskich w sobotę 10 listopada. Zbiórka pod kościłem św. Krzyża o godzinie 17.50. Serdecznie zapraszam.

      Plan uroczystości:

      18.00 – Msza św. w kościele św. Krzyża

      ok. 19.00 – przemarsz ulicami miasta na Rynek Miejski pod Pomnik Powstańców Śląskich

      ok. 19.30 – główne uroczystości rocznicowe na Rynku Miejskim – ceremoniał wojskowy z udziałem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego i Orkiestry Policyjnej

      ok. 20.00 – Rynek Miejski – Koncert z okazji 100-tnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości.

       

      Uwaga! Jeśli zgodnie z zapowiedziami, ustawa zostanie podpisana przez prezydenta to 12 listopada 2018 r. będzie dniem wolnym od pracy. Będzie to dzień wolny od zajęć lekcyjnych i wychowawczych w naszej szkole.