• Obchody Dnia Niepodległości: cz.1

Trójkąt Trzech Cesarzy

Dnia 8 listopada 2018 r. klasa 4,5 i 6 wezmą udział w geograficzno-przyrodniczych  warsztatach terenowych z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości na terenie Trójkąta Trzech Cesarzy w Sosnowcu. Niektórzy uczniowie znają już to miejsce bo  odwiedzili je będąc na spływie kajakowym.

A oto krótka historia tego niezwykłego zapomnianego miejsca:

W pobliżu Sosnowca, Mysłowic i Jaworzna, u zbiegu Białej i Czarnej Przemszy, znajduje się miejsce  o historycznym znaczeniu, zwane „Trójkątem Trzech Cesarzy”. Stykały się tam granice Prus (później Cesarstwa Niemiec) oraz byłych terenów Rzeczypospolitej, które po rozbiorach znalazły się pod panowaniem Austrii i Rosji.  Miejsce to do zakończenia I wojny światowej było znane niemal w całej Europie. To tu przyjeżdżały wycieczki, po rzece pływały barki i dwa małe parostatki z których korzystali wycieczkowicze, tu mogli podziwiać wspaniałe widoki z wieży oraz robić zakupy w przygranicznych straganach.

Jak to miejsce wygląda dziś przekonają się wkrótce nasi uczniowie. W tym dniu zabieramy ze sobą zeszyty do przyrody i geografii, kiełbasę i chlebek na ognisko (zapewnia szkoła), herbatkę w termosie i…. w drogę.

Wyjeżdżamy po pierwszej lekcji planowany powrót do szkoły na 5 lekcję.