• Obchody Dnia Niepodległości: cz.1

Trójkąt Trzech Cesarzy

Dnia 8 listopada 2018 r. klasa 4,5 i 6 wezmą udział w geograficzno-przyrodniczych  warsztatach terenowych z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości na terenie Trójkąta Trzech Cesarzy w Sosnowcu. Niektórzy uczniowie znają już to miejsce bo  odwiedzili je będąc na spływie kajakowym.

A oto krótka historia tego niezwykłego zapomnianego miejsca:

W pobliżu Sosnowca, Mysłowic i Jaworzna, u zbiegu Białej i Czarnej Przemszy, znajduje się miejsce  o historycznym znaczeniu, zwane „Trójkątem Trzech Cesarzy”. Stykały się tam granice Prus (później Cesarstwa Niemiec) oraz byłych terenów Rzeczypospolitej, które po rozbiorach znalazły się pod panowaniem Austrii i Rosji.  Miejsce to do zakończenia I wojny światowej było znane niemal w całej Europie. To tu przyjeżdżały wycieczki, po rzece pływały barki i dwa małe parostatki z których korzystali wycieczkowicze, tu mogli podziwiać wspaniałe widoki z wieży oraz robić zakupy w przygranicznych straganach.

Jak to miejsce wygląda dziś przekonają się wkrótce nasi uczniowie. W tym dniu zabieramy ze sobą zeszyty do przyrody i geografii, kiełbasę i chlebek na ognisko (zapewnia szkoła), herbatkę w termosie i…. w drogę.

Wyjeżdżamy po pierwszej lekcji planowany powrót do szkoły na 5 lekcję.

• Obchody 100-lecie odzyskania niepodległości w Siemianowicach Śląskich Zapraszamy wszystkich mieszkańców Siemianowic Śląskich do uczestnictwa w uroczystościach.

Drodzy Uczniowie, Rodzice i Nauczyciele

Jako szkoła będziemy uczestniczyli w uroczystościach związanych z obchodami 100-tnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości organizowanych przez Urząd Miasta w Siemianowicach Śląskich w sobotę 10 listopada. Zbiórka pod kościłem św. Krzyża o godzinie 17.50. Serdecznie zapraszam.

Plan uroczystości:

18.00 – Msza św. w kościele św. Krzyża

ok. 19.00 – przemarsz ulicami miasta na Rynek Miejski pod Pomnik Powstańców Śląskich

ok. 19.30 – główne uroczystości rocznicowe na Rynku Miejskim – ceremoniał wojskowy z udziałem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego i Orkiestry Policyjnej

ok. 20.00 – Rynek Miejski – Koncert z okazji 100-tnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości.

Uwaga! Jeśli zgodnie z zapowiedziami, ustawa zostanie podpisana przez prezydenta to 12 listopada 2018 r. będzie dniem wolnym od pracy. Będzie to dzień wolny od zajęć lekcyjnych i wychowawczych w naszej szkole.