• Obchody Dnia Niepodległości: cz.1

      08.11.2018

       

      Trójkąt Trzech Cesarzy

                  Dnia 8 listopada 2018 r. klasa 4,5 i 6 wezmą udział w geograficzno-przyrodniczych  warsztatach terenowych z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości na terenie Trójkąta Trzech Cesarzy w Sosnowcu. Niektórzy uczniowie znają już to miejsce bo  odwiedzili je będąc na spływie kajakowym.

       A oto krótka historia tego niezwykłego zapomnianego miejsca:

      W pobliżu Sosnowca, Mysłowic i Jaworzna, u zbiegu Białej i Czarnej Przemszy, znajduje się miejsce  o historycznym znaczeniu, zwane „Trójkątem Trzech Cesarzy”. Stykały się tam granice Prus (później Cesarstwa Niemiec) oraz byłych terenów Rzeczypospolitej, które po rozbiorach znalazły się pod panowaniem Austrii i Rosji.  Miejsce to do zakończenia I wojny światowej było znane niemal w całej Europie. To tu przyjeżdżały wycieczki, po rzece pływały barki i dwa małe parostatki z których korzystali wycieczkowicze, tu mogli podziwiać wspaniałe widoki z wieży oraz robić zakupy w przygranicznych straganach.

                  Jak to miejsce wygląda dziś przekonają się wkrótce nasi uczniowie. W tym dniu zabieramy ze sobą zeszyty do przyrody i geografii, kiełbasę i chlebek na ognisko (zapewnia szkoła), herbatkę w termosie i…. w drogę.

      Wyjeżdżamy po pierwszej lekcji planowany powrót do szkoły na 5 lekcję.

    • Nagłówek

    • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

     Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.