• Duchowny z Ugandy

18.09.2019

18 września zaprosiliśmy do “Arkony” księdza Waltera z Ugandy oraz założycielkę fundacji EDUganda - Małgorzatę Wildner. Nasi goście zaprzyjaźnili się na Światowych Dniach Młodzieży w 2016 roku. Zaproszona z rewizytą do Ugandy Małgorzata zobaczyła na własne oczy problemy obecnych tam dzieci z dostępem do edukacji, co poruszyło jej serce i pobudziło do działania. Wynikiem tego jest fundacja, której podstawowym zadaniem jest wspieranie tamtejszej młodzieży, aby dać im szansę rozwoju i wykorzystania swojego potencjału, której nie mają najczęściej z powodów finansowych.

Ksiądz Walter opowiedział podczas wizyty uczniom naszej szkoły nie tylko o trudnym życiu mieszkańców Ugandy, problemach z dostępem do edukacji, ale także o tradycjach i zwyczajach Afrykańczyków, na przykład o rolach poszczególnych członków rodziny i panujących między nimi relacjach. Uczniowie i nauczyciele mogli przymierzyć tradycyjne stroje mieszkańców Ugandy.

Jednak najważniejszym celem wizyty było pokazanie nam wszystkim, że mamy naprawdę szczęśliwe życie, a jednak nie potrafimy docenić rzeczy, o których inni mogą tylko pomarzyć, jak choćby wyrzucane przez nas jedzenie, gdy inni umierają z głodu, jak edukacja, na którą nie każdy może sobie pozwolić, jak szczęśliwe dzieciństwo, gdy inni muszą od najmłodszych lat ciężko pracować, aby przeżyć.

Pragniemy jako szkoła podjąć współpracę z fundacją, ale bez Was – drodzy uczniowie i rodzice – nam się nie uda. Istnieje możliwość opłacenia konkretnemu dziecku na rok szkoły z internatem i wyżywieniem w Ugandzie. Przez cały ten czas otrzymywalibyśmy zdjęcia naszego podopiecznego oraz utrzymywalibyśmy z nim kontakt poprzez pisanie listów. Roczne utrzymanie jednego dziecka w szkole to koszt około 2500 zł. Wierzymy, że wspólnymi siłami pomożemy chociaż jednemu dziecku w walce o edukację i lepszą przyszłość. Wszelkie pytania prosimy kierować do pani Nikol Wolszczak. Dodatkowe informacje o działalności fundacji można odnaleźć na stronie internetowej www.eduganda.org oraz na Facebooku - Fundacja EDUganda.

• Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2019/2020

09.09.2019

Jak co roku, po wakacjach przychodzi czas na rozpoczęcie nowego roku szkolnego. Drodzy uczniowie, mimo, iż 02.09.2019r., pogoda nam nie dopisała najlepsza, to mamy nadzieję, że przez te dwa miesiące złapaliście dużo słońca, wypoczeliście i nabraliście sił na kolejny rok nauki i wracacie z dużą motywacją, aby zdobywać coraz to lepsze wyniki w każdym przedsięwzięciu, w którym będzie brać udział. Drodzy uczniowie, rodzice, nauczyciele: życzymy Wam, aby ten rok był dla Was pełen uśmiechu i samych dobrych chwil, a także aby przyniósł Wam satysfakcję z wykonywanych obowiązków i same pasma sukcesów!

• Euroweek

04.09.2019

W dniach 11-15 września (śr-nd) uczniowie naszej szkoły będą brać udział w programie edukacyjnym EUROWEEK, jest to międzynarodowy program, który ma na celu rozwój zdolności intelektualnych, przywództwa, kreatywności, komunikacji oraz umiejętności interpersonalnych. Językiem do komunikacji jest głównie język angielski. Zajęcia odbywać się będą w malowniczo położonych górskich miejscowościach na Ziemi Kłodzkiej. Podczas tego wyjazdu uczniowie będą wykonywać zróżnicowane zadania, mające na celu integrację grupy i budowanie teamu, a także uczestniczyć w warsztatach językowych, odgrywać role, tworzyć prezentacje. Program jest odpowiednio dostosowany do wieku, więc młodsi uczestnicy będą mieli okazje wypróbować różnego typu gry i zabawy językowe.