• Uroczyste Rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021

23.08.2020

Nowy rok szkolny, za chwilę pierwszy dzwonek 2020/21

Padają ostre słowa komendy „ cumy rzuć!”, „grota, foka wybierz!”.  Oświatowa flotylla wyrusza pod biało- czerwonymi banderami  na niespokojne wody mórz i oceanów wychowania i kształcenia. W wirusowej mgle z niepewną pogodą i trudną nawigacją będzie trzeba dużego doświadczenia by dotrzeć do właściwego portu.

Nasza starożytna karawela również wypłynęła z arkoniackiego portu.

Po 6-ciu długich miesiącach oderwania od  klasowych ławek i tablic, szkolnego dzwonka i zwykłych koleżeńskich dysput, wychowawczych rad nauczycieli, szóstek, czasem jedynek – wracamy,  nareszcie wracamy do siebie, do szkolnej normalności.

Wielu z Was w okresie czerwca i lipca wzięła udział w naszych obozach. Chociaż tym razem nie było ciepłych wód Morza Sródziemnego - to miło spędzaliśmy obozowy czas w ogrodach Arkony, nad zalewem Przeczyckim, w Beskidach , nad jeziorem Zywieckim i  z harcerzami  w Kucobach. Sierpień to czas  remontów w szkole i jej otoczeniu .

W nowym roku szkolny 2020/2021 przewidzieliśmy w Arkonie w zależności od rozwoju  epidemii wariant nauczania tradycyjnego- stacjonarnego, wariant hybrydowy oraz w systemie on-line. W utrzymaniu dyscypliny sanitarnej w trakcie nauczania stacjonarnego pomagają nam szkolne warunki „ Arkony”. Do naszych nielicznych, bowiem  10 – 15 osobowych klas łącznie uczęszcza tylko 112 uczniów. Duże wysokie sale lekcyjne o przedwojennym standardzie  zapewniają higieniczne warunki nauki. Przyszkolne ogrody i boiska umożliwiają częsty pobyt na „ wolnym powietrzu”, duże wynajmowane hale sportowe , pływalnie, korty tenisowe, rowery, żagle, narty - umożliwiają bezpieczne zajęcia z wychowania fizycznego. Szkolny transport bezpieczny dowóz.

Zajęciom stacjonarnym będą towarzyszyły opracowane przez dyrekcje szkoły procedury i zalecenia bezpiecznego pobytu w szkole. W pierwszych informatorach uczniowie, personel szkolny i rodzice będą na bieżąco informowani o wszystkich wymaganiach jakie będą zapewniały  ciągłość tradycyjnego nauczania. W szkole urządzono dodatkowo w sali 34 izolatorium  z pomieszczeniem lekarskim dla nowozatrudnionej pielęgniarki. Stacjonarna nauka będzie wymagała od nauczycieli wzmożoną czujność i stała obserwację stanu zdrowia uczniów oraz aktywną współpracę z rodzicami. Uczniów będziemy prosili o pilne respektowanie wszystkich poleceń dyrekcji i wychowawców. Rodziców o codzienną pomoc w realizacji naszych zadań jako dodatkową gwarancję naszego wspólnego bezpieczeństwa.

Do ewentualnego nauczania hybrydowego i on-line przygotowujemy nowe zakupy sprzętu elektronicznego w tym montaż kamer w klasach pomocnych dla uczniów zmuszonych do nauki w domu.

Dyrekcja nie rezygnuje z prowadzenia zajęć pozalekcyjnych i pozaszkolnych w pełnym wymiarze jak w latach ubiegłych.

Uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego odbędzie się we wtorek 1 września 2020 r. o godzinie 10.00