• Narodowe czytanie - XI edycja

13.12.2022

12 grudnia był dla naszej szkoły niezwykle wyjątkowy pod względem literackim. Arkoniacy z klas IV-VIII wzięli udział w Narodowym Czytaniu 2022. Podczas XI edycji uczniowie przedstawiali wybitne dzieła polskiego twórcy epoki romantyzmu - Adama Mickiewicza, gdyż dokładnie 200 lat temu zostały wydane jego "Ballady i romanse". Dodatkowo klasa VIII zorganizowała kiermasz książek, a uzbierane pieniądze zostaną przekazane na cele charytatywne.

• Mikołaj w Arkonie

09.12.2022

Mikołaj zawsze pamięta o naszej szkole, było dużo niespodzianek i zabawy pomimo braku białego puchu atmosfera jest u nas świąteczna. Mikołaj obdarował dzieci słodkimi upominkami. Nie zapomniał również o starszych uczniach naszej szkoły, dodatkiem był oczywiście jak co roku mały Reniferek:)

• Wizyta w bibliotece

06.12.2022

1 grudnia Salamandry wybrały się do Biblioteki Miejskiej w Siemianowicach Śląskich. Uczniowie podczas wizyty pogłębiali wiedzę na temat przeczytanej lektury „Asiunia” oraz wysłuchali drugiej części lektury zatytułowanej „Mój tato”.

• Dzień Śląski

02.12.2022

Dnia 29 listopada uczniowie klas 1-3 świętowali Dzień Śląski w naszej szkole. W tym dniu
            odwiedziło nas dwóch górników, jeden z nich był ratownikiem. Górnicy opowiedzieli nam o swojej
            pracy, pokazali sprzęt ratowniczy, medale górnicze, ordzik i karbitkę. Dodatkową atrakcją tego dnia
            były przeróżne śląskie pyszności przygotowane przez rodziców naszych dzieci. Na stołach nie zabrakło
            sznit z tustym, rolad, klusek, modrej kapusty, kołocza i wielu innych rzeczy. Zapachy roznosiły się po
            korytarzach i przyciagnęły nauczycieli oraz uczniów innych klas.
            Dziękujemy górnikom za przybycie oraz rodzicom za aktywny udział w życiu szkoły.

SZCZĘŚĆ BOŻE!

• Konkurs recytatorski "Hermes, pies i gwiazda"

24.11.2022

23 listopada Ola, Adam i Kuba wraz z panią Nikol odwiedzili Zespół Szkół "Cogito", aby wziąć udział w międzyszkolnym konkursie recytatorskim "Hermes, pies i gwiazda", który poświęcony był twórczości Zbigniewa Herberta - poety będącego patronem "Cogito".

Poziom był naprawdę wysoki, dlatego gratulujemy serdecznie wszystkim uczestnikom, szczególnie Aleksandrze S. z kl. VII, która była bezkonkurencyjna i zajęła I miejsce

• Wizyta policjanta

19.11.2022

klasy II,III,IV

18 listopada klasę II, III i IV odwiedzili policjanci i ratownik medyczny. Uczniowie zostali przeszkoleni z udzielania pierwszej pomocy. Dowiedzieli się również jakich praw należy przestrzegać jako młodzi i odpowiedzialni obywatele.

• Igrzyska młodzieży szkolnej w szachach

19.11.2022

kategoria klasy VII-VIII

Na Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Szachach nasza drużyna w kategorii dla klas VII i VIII zdobyła trzecie miejsce! Poziom był naprawdę wysoki, pomimo wyjątkowej ciszy napięcie sięgało zenitu. Prezydent Świętochłowice zaszczycił nas gratulacjami, które również i my składamy naszym reprezentatom:

Adam B. - Wieloryby

Michał L. - Wieloryby

Karolina M. - Delfiny

Ali A.K. - Delfiny

Gratulujemy!!

• Finał zbiórki darów na pomoc dla Ukrainy.

08.11.2022

W piątek 28 października zakończyliśmy zbiórkę darów na pomoc dla Ukrainy. Zebraliśmy wiele
            potrzebnych rzeczy, które klasa Kryształów przekazała współorganizatorowi zbiórki, panu Damianowi
            Achtelikowi z Komendy Miejskiej Policji w Siemianowicach Śląskich. Przy okazji nasze reporterki,
            Lena i Emilia, przeprowadziły z Panem Damianem krótki wywiad:
            Lena i Emilia: Dzisiaj mamy zaszczyt porozmawiać ze współorganizatorem zbiórki na Ukrainę . Dzień
            dobry, miło pana poznać.
            Pan Damian: Również mi miło, witam serdecznie.
            Lena i Emilka: Skąd pomysł na to, żeby zorganizować taką zbiórkę, czy ktoś pomaga panu w
            organizacji?
            Pan Damian: W dalszym ciągu trwa pomoc dla osób, które przebywają na Ukrainie i wraz z
            koleżanką Asią wpadliśmy na pomysł, aby zwrócić się z prośbą do szkół na terenie Siemianowice
            Śląskich i miast ościennych, by uczniowie o dobrym serduszku pomogli nam w zbiórce rzeczy dla
            dzieci, które w większości przebywają w schronach lub w piwnicach i nie mają możliwości chodzenia
            do szkoły.
            Lena i Emilia: Słyszałyśmy, że zawozi pan dary osobiście. Gdzie i jak często pan jeździ?
            Pan Damian: Osobiście jeszcze nie miałem okazji zawieźć darów na Ukrainę, ale grono moich
            znajomych zawozi raz w tygodniu lub co drugi tydzień na Ukrainę. Pomaga nam też w tym Caritas z
            Ukrainy..
            Lena i Emila: Czy może pan powiedzieć, jak wygląda obecnie sytuacja mieszkańców Ukrainy?
            Pan Damian: Czy mogę powiedzieć… tak jak wcześniej wspomniałem, nie byłem na Ukrainie, nie
            zawoziłem darów osobiście. Sytuację znam tylko z opowieści osób, które dowożą tam żywność i
            ubrania. Wiem, że w dalszym ciągu te rzeczy są dowożone w najbardziej potrzebujące miejsca czyli
            blisko frontu. Osoby, które tam zdecydowały się pozostać na Ukrainie pozostają w schronach i
            piwnicach, nie mają w co się ubrać, nie mają gdzie spać, a zima się zbliża wielkimi krokami.
            Lena i Emilia: Jak uczniowie Arkony mogą pomóc? Co jest najpotrzebniejsze?
            Pan Damian: Na chwilę obecną bardzo dziękuję za pomoc w zbiórce, która została zorganizowana.
            Zostało zebranych dużo rzeczy , które na pewno dotrą na Ukrainę. W dalszym ciągu zbieramy
            żywność długoterminową, koce, ciepłe ubrania, bieliznę termoaktywną. To wszystko idzie głównie do
            szpitali dla wojska . Zapraszamy do dalszych zbiórek w następnych uzgodnionych z dyrekcją szkoły
            terminach.
            Lena I Emilia: Dziękujemy za rozmowę.
            Pan Damian: Również bardzo dziękuję.