• Duchowny z Ugandy
          • Duchowny z Ugandy

            18.09.2019

            18 września zaprosiliśmy do “Arkony” księdza Waltera z Ugandy oraz założycielkę fundacji EDUganda - Małgorzatę Wildner. Nasi goście zaprzyjaźnili się na Światowych Dniach Młodzieży w 2016 roku. Zaproszona z rewizytą do Ugandy Małgorzata zobaczyła na własne oczy problemy obecnych tam dzieci z dostępem do edukacji, co poruszyło jej serce i pobudziło do działania. Wynikiem tego jest fundacja, której podstawowym zadaniem jest wspieranie tamtejszej młodzieży, aby dać im szansę rozwoju i wykorzystania swojego potencjału, której nie mają najczęściej z powodów finansowych. 

            Ksiądz Walter opowiedział podczas wizyty uczniom naszej szkoły nie tylko o trudnym życiu mieszkańców Ugandy, problemach z dostępem do edukacji, ale także o tradycjach i zwyczajach Afrykańczyków, na przykład o rolach poszczególnych członków rodziny i panujących między nimi relacjach. Uczniowie i nauczyciele mogli przymierzyć tradycyjne stroje mieszkańców Ugandy.

            Jednak najważniejszym celem wizyty było pokazanie nam wszystkim, że mamy naprawdę szczęśliwe życie, a jednak nie potrafimy docenić rzeczy, o których inni mogą tylko pomarzyć, jak choćby wyrzucane przez nas jedzenie, gdy inni umierają z głodu, jak edukacja, na którą nie każdy może sobie pozwolić, jak szczęśliwe dzieciństwo, gdy inni muszą od najmłodszych lat ciężko pracować, aby przeżyć.

            Pragniemy jako szkoła podjąć współpracę z fundacją, ale bez Was – drodzy uczniowie i rodzice – nam się nie uda. Istnieje możliwość opłacenia konkretnemu dziecku na rok szkoły z internatem i wyżywieniem w Ugandzie. Przez cały ten czas otrzymywalibyśmy zdjęcia naszego podopiecznego oraz utrzymywalibyśmy z nim kontakt poprzez pisanie listów. Roczne utrzymanie jednego dziecka w szkole to koszt około 2500 zł. Wierzymy, że wspólnymi siłami pomożemy chociaż jednemu dziecku w walce o edukację i lepszą przyszłość. Wszelkie pytania prosimy kierować do pani Nikol Wolszczak. Dodatkowe informacje o działalności fundacji można odnaleźć na stronie internetowej www.eduganda.org oraz na Facebooku - Fundacja EDUganda.

        • Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2019/2020
          • Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2019/2020

            09.09.2019

            Jak co roku, po wakacjach przychodzi czas na rozpoczęcie nowego roku szkolnego. Drodzy uczniowie, mimo, iż 02.09.2019r., pogoda nam nie dopisała najlepsza, to mamy nadzieję, że przez te dwa miesiące złapaliście dużo słońca, wypoczeliście i nabraliście sił na kolejny rok nauki i wracacie z dużą motywacją, aby zdobywać coraz to lepsze wyniki w każdym przedsięwzięciu, w którym będzie brać udział. Drodzy uczniowie, rodzice, nauczyciele: życzymy Wam, aby ten rok był dla Was pełen uśmiechu i samych dobrych chwil, a także aby przyniósł Wam satysfakcję z wykonywanych obowiązków i same pasma sukcesów!

        • Euroweek
          • Euroweek

            04.09.2019

            W dniach 11-15 września (śr-nd) uczniowie naszej szkoły będą brać udział w programie edukacyjnym EUROWEEK, jest to międzynarodowy program, który ma na celu rozwój zdolności intelektualnych, przywództwa, kreatywności, komunikacji oraz umiejętności interpersonalnych. Językiem do komunikacji jest głównie język angielski. Zajęcia odbywać się będą w malowniczo położonych górskich miejscowościach na Ziemi Kłodzkiej. Podczas tego wyjazdu uczniowie będą wykonywać zróżnicowane zadania, mające na celu integrację grupy i budowanie teamu, a także uczestniczyć w warsztatach językowych, odgrywać role, tworzyć prezentacje. Program jest odpowiednio dostosowany do wieku, więc młodsi uczestnicy będą mieli okazje wypróbować różnego typu gry i zabawy językowe.

        • Koniec Wakacji ;-)
          • Koniec Wakacji ;-)

            25.08.2019

            Wakacje każdemu kojarzą się ze słońcem i ciepłą wodą. To czas, który możemy wykorzystać na wypoczynek, przemyślenia i wspaniałą zabawę. W trakcie roku szkolnego siedzimy nad ksiązkami i zeszytami, przyswajamy jak największą ilość wiedzy. A gdy kończy się rok szkolny i otrzymujemy świadectwo, zaczyna się zasłużony wypoczynek. Każdy ma jakieś plany jak miło i przyjemnie spędzić te dwa miesiące lata. Jak co roku nasza szkoła proponuje ciekawe wyjazdy oraz inne formy wypoczynku. W lipcu pierwszą wyprawą był wyjazd objazdowy na Węgry i Chorwację, odwiedziliśmy najciekawsze miejscowości nad Balatonem, Budapeszt, Szentendre, następnie udaliśmy się na południe Chorwacji gdzie nocowaliśmy niedaleko Zadaru na campingu Planik. Pogoda dopisywała a czasami nawet doskwierała z powodu dużych temperatur. Rozbijanie namiotów, służby w  kuchni, apele, ciekawe wycieczki po historycznych miejscach, kąpiele w Balatonie i Adriatyku to tylko niektóre atrakcje towarzyszące podczas wyjazdu. Grupa dzieci w wieku od 6 do 14 lat była bardzo dobrze zorganizowana mimo trudów jakie można było odczuć po przejachaniu 3000 kilometrów w ciągu 12 dni. Wspólne ogniska i zabawy zostaną napewno długo w pamięci a my już dzisiaj planujemy kolejne wyprawy po Europie. Druga połowa lipca w Arkonie to już czas na półkolonie i bogaty program zajęć w szkole i nie tylko. Nauka żeglowania, wspólne zajęcia na terenie szkolnego ogrodu w basenach, park trampolin, aquaparki, wycieczki górskie

        • Za nami kolejny rok szkolny...
          • Za nami kolejny rok szkolny...

            13.07.2019

            19 czerwca o godzinie 17.00 uczniowie i pracownicy naszej szkoły uroczyście podsumowali 10 miesięcy pracy. Rok ten obfitował w liczne sukcesy na wielu płaszczyznach. W Arkonie odbyły się różne uroczystości, zapoczątkowane zostały różne akcje i działania mające jeden współny cel-edukację dzieci. Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2018/2019 odbyło się tradycyjnie w szkolnym ogrodzie. Na wstępie Pani dyrektor szkoły podsumowała rok szkolny, przybliżyła najważniejsze osiągnięcia uczniów oraz podziękowała rodzicom, nauczycielom i pracownikom szkoły za aktywną pracę na rzecz środowiska uczniowskiego, przede wszystkim za zaangażowanie i wsparcie uczniów w ich codziennej edukacji. Podkreśliła, że biorąc pod uwagę wyniki nauczania w Arkonie, kolejny rok szkolny można zaliczyć do udanych. Po krótkiej części artystycznej, przygotowanej przez klasę Reniferów, przyszedł czas na wręczenie świadectw z wyróżnieniem oraz nagród za wysokie wyniki w nauce. Zakończenie roku szkolnego 2018/2019 będzie w naszych pamięciach wyjątkowe ze względu

        • Szkolny piknik
          • Szkolny piknik

            29.05.2019

            Maj to czas oczywiście na szkolną zabawę w wyśmienitym towarzystwie. W tym roku szkolnym nasz festyn był podzielony na dwa dni zabawy dla klas młodszych I-III oraz starszych IV-VII. Pogoda na początku tygodnia kaprysiła ale w końcu wyszło słońce i pozwoliło na wspaniałą zabawę. Konkursy z nagrodami, dmuchańce, trampoliny, grill, występ najmłodszych, słodki poczęstunek i wiele innych niespodzianek to tylko niektóre atrakcje jakie mieliśmy okazję przygotować wraz z rodzicami. Już niebawem dzień dziecka dlatego

        • Wielkanoc w Arkonie
          • Wielkanoc w Arkonie

            30.04.2019

            Dnia 24 kwietnia w naszej szkole obchodziliśmy Wielkanoc. Z tej okazji samorząd uczniowski oraz klasa ósma przygotowali specjalne zabawy dla uczniów naszej szkoły. Zabawa polegała na tym, że dwie klasy rywalizowały ze sobą, o to która zgromadzi więcej punktów. Każdy kolor jajka miał na stałe przypisaną liczbę punktów. Wygrana klasa dostawała nagrodę w postaci żelków, lizaków itp. smakołyków. Dodatkową konkurencją była konkurencja klasowa, w której rozstrzygane było, która osoba z klasy zdobędzie najwięcej jajek. W tej konkurencji liczyła się ilość jajek zebranych, bez względu na ich kolor. Wygrany także otrzymywał w.w. nagrodę. Dodatkowo, aby nikt nie czuł się przegranym na końcu każdy dostawał nagrodę pocieszenia. Samorząd gratuluje zwycięzcom zajęcia wysokich miejsc i ma nadzieję, że w przyszłym roku Wielkanoc w Arkonie też będzie tak miło obchodzona.

            Notarusz samorządu

            Michał Swoboda

        • Egzaminy  2019
          • Egzaminy 2019

            30.04.2019

            W dniach 10-12.04.2019r. w całej Polsce odbyły się egzaminy gimnazjalne. Nasi uczniowie, pomimo zrozumiałego stresu, również przystąpili do egzaminów. Następnie, bo już trzy dni później, czyli w dniach 15-17.04.2019r. swoją kontrolę widomości mieli ósmoklasiści. Po skończonych egzaminach, rozmawiając z naszymi zaliczającymi testy, dowiedzieć się można było, że nie były one dla nich trudne i każdy wszystko napisał. Jesteśmy pewni, że nasi uczniowie poradzili sobie znakomicie! Trzymamy kciuki za Was kciuki!

        • Rekolekcje Wielkopostne
          • Rekolekcje Wielkopostne

            30.04.2019

            Dnia 8.04.2019r. nasza szkoła wybrała się do miejscowości „Czerna” w ramach rekolekcji. Wizytę rozpoczęliśmy mszą świętą w klasztorze Karmelitów Bosych. Następnie wysłuchaliśmy historii budowli oraz zwiedziliśmy kaplicę Świętego Rafa Kalinowskiego. Kaplicę zbudowano w latach 1981-1983. Obraz w ołtarzu głównym namalował Jerzy Kumala. Pod ołtarzem znajduje się sarkofag z relikwiami św. Rafała Kalinowskiego. Na nim widnieją sceny z życia Świętego rzeźbione przez Bronisława Chromego. Kaplica została poświęcona przez kard. Anastasio Ballestrero OCD, 23 czerwca 1983r. Z boku kaplicy umieszczono trzy duże obrazy Jerzego Kumali przedstawiające charakterystyczne momenty z życia św. Rafała: udział w powstaniu styczniowym, w drodze na Syberię i w roli kierownika dusz.Zwiedziliśmy również pobliski cmentarz, na którym znajduje się nagrobek gen. Aleksandra Błędowskiego pochowanego w 1831. Nagrobek wykonał Ferdynand Kuhn. Przeszliśmy także Drogę Krzyżową, znajdującą się na stoku wzgórza, na którym znajduje się klasztor. Wzniesiono ją w latach 1986–1990. Znajdują się na niej stacje z rzeźbami Alfreda Kotowskiego oraz kilka kaplic.Geneza powstania Aby umożliwić swoim członkom prowadzenie życia ściśle kontemplacyjnego i kontynuować pustelniczą tradycję zakonu, prężnie rozwijający się na ziemiach polskich (od 1605 r.) karmelici bosi postanowili założyć klasztor pustelniczy. Ufundowała go hrabina Agnieszka Firlejowa z Tęczyńskich, wojewodzina krakowska. Zakon karmelitański w swoich początkach w Palestynie (XII-XIII w.) miał charakter pustelniczy. Po osiedleniu się w Europie karmelici zmienili styl życia z eremickiego na cenobicki; zakon zaliczony został do zakonów żebrzących. Zawsze jednak umożliwiał swym członkom prowadzenie życia pustelniczego według pierwotnego ideału. Istnienie eremu w każdej prowincji było i jest zalecane przez konstytucje zakonu. W 1620 r. definitorium generalne w Rzymie upoważniło o. Jana Marię od św. Józefa (Joannes Centurioni), prowincjała karmelitów bosych w Polsce, do założenia pustelniczego klasztoru dla prowincji Ducha Św. Pięć lat czekano na fundatora i poszukiwano odpowiedniego miejsca. W 1625 r. zachęcona przez jednego zakonników fundacji eremu podjęła się Agnieszka z Tęczyńskich Firlejowa, wojewodzina krakowska. W tym celu poleciła szukać odpowiedniego miejsca pod budowę eremu. Karmelici znaleźli je w lesie siedleckim nad doliną Dubia, w dobrach Melchiora Gierstmana. Nieruchomość tę, oraz wsie Paczółtowice, Siedlec i Żbik i część Dubia z młynem nabyła dla nich Firlejowa. Wykonano już pierwsze prace budowlane, jednak musiano je przerwać, gdyż w okolicy nie było wody. Wówczas fundatorka zaprowadziła zakonników do otoczonej górami i lasami doliny, oddzielającej wieś Paczółtowice od Czernej. Ojcowie urzeczeni pięknym położeniem zawołali z radością: "Bóg sam wybrał to miejsce". Wybór tego miejsca przyjęto z entuzjazmem. Za najodpowiedniejszy pod kościół wybrano zachodni stok góry czernieńskiej. Teren ten niemal idealnie jest podobny do miejsca na Górze Karmel, gdzie pierwotnie znajdował się klasztor pierwszych pustelników w miejscu nazwanym Wadi es-Siah.

        • Spotkanie z poezją
          • Spotkanie z poezją

            30.04.2019

            Klasy I- III miały małe spotkanie z poezją. Pani Renata Miglus- autorka wielu wierszy dla dzieci i dla dorosłych, a także autorka wielu obrazów, zgodziła się przeczytać jej kilke wierszy naszym najmłodszym Arkoniakom. Bardzo dziękujemy Pani Renacie, że znalazła dla nas czas i życzy dalszych sukcesów!

        • Zakończenie sezonu narciarskiego
          • Zakończenie sezonu narciarskiego

            12.04.2019

            Kolejny wyjazd na zakończenie sezonu narciarskiego za nami tym razem znowu dobrze znane wszystkim narciarzą z Arkony miejsce do którego chętnie wracamy- Murau. Słońce, przepiękne widoki oraz doskonałe warunki na stoku to już tradycja naszych marcowych wyjazdów do Austrii. Uczestnicy wyjazdu byli grupą bardzo zróżnicowaną pod względem umiejętności narciarskich co było bardzo motywujcę dla instruktorów. Kolejne wyjady w przyszłym sezonie, zapraszamy do nauki jazdy na nartach w Arkonie ;-)

             

        • Trójbój Matejkowski
          • Trójbój Matejkowski

            12.03.2019

            8 marca czwórka naszych uczniów pojechała na Trójbój do II Liceum Ogólnokształcące im. Jana Matejki w Siemianowicach Śląskich. Na konkurs pojechali: Magdalena Mentel, Natalia Besler, Michał Szymocha oraz Michał Swoboda. Walczyliśmy w trzech kategoriach: przedmioty humanistyczne, matematyczno-przyrodnicze i języki obce. Na każdym zadaniu pracowaliśmy w czwórkę oprócz języków obcych. Na te zadanie mogło iść tylko trzech uczniów z zespołu. Czwarta osoba szła na zadanie specjalne. Zadaniem specjalnym był „ratowniczy tor przeszkód”. Z naszej grupy na zadanie specjalne poszła Natalia Besler, która z tego zadania uzyskała 5 na 12 punktów. Z języków obcych uzyskaliśmy 29,5 punktów na 50. Przedmioty humanistyczne zostały podzielone na: historię, z której otrzymaliśmy 18 punktów i na język polski, z którego otrzymaliśmy  19,5 punktów. Razem wychodzi 37,5 punktów na 50. Kategoria matematyczno-przyrodnicza została podzielona na:matematykę - 11 punktów,geografię - 6 punktów, chemię - 5,5 punktów, biologię - 8 punktów. Razem wychodzi 30,5 punktów na 50. Wszystkich punktów razem otrzymaliśmy 102,5. Na koniec zostały ogłoszone wyniki i powiedziano nam, że zajęliśmy III miejsce. Natalia Besler

        • Konkurs recytatorski Mały OKR
          • Konkurs recytatorski Mały OKR

            11.03.2019

            Dnia 7.03.2019r. w Miejskim Domu Kultury "Jordan" w Siemianowicach Śląskich, odbył się miejski etap Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego "Mały OKR". Naszą szkołę reprezentowali Liwia Falińska z II klasy, Zuzanna Kościelna z klasy III, Magdalena Bujoczek- klasa IV, Magdalena Konieczna z klasy VII oraz Michał Swoboda z klasy III gimnazjum. W tym roku Zuzi Kościelnej udało się zająć II miejsce! Wielkie gratulacje!! Jednak chcieliśmy tez bardzo mocno pogratulować wszystkim naszym uczniom za udział i za poświęcony czas na przygotowanie się! Poziom konkursu był bardzo wysoki. Będziemy zbierać siły na przyszły rok. Jeszcze raz wszystkim dziękujemy i gratulujemy!

      • Nagłówek

      • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

        Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.